Społeczna Szkoła Podstawowa nr 30 STO w Warszawie

Ośrodek dla Niewidomych w Kibeho

Od kilku lat wspieramy szkołę w Rwandzie, w której uczą się niewidome dzieci. Podczas każdego pikniku zbieramy pieniądze, a każda klasa dużą (jeśli nie całą) część swojego dochodu z kiermaszy przeznacza właśnie na ten cel.

W Ośrodku dla Niewidomych w Kibeho, prowadzonym przez polskie siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, mieści się Szkoła Podstawowa z internatami dla dzieci z całej Rwandy. W styczniu 2012 r. naukę w szkole  rozpoczęło 96 uczniów.
Dzieci uczą się tu wypukłego alfabetu Brajla, poznają świat za pomocą dotyku, realizują normalny program nauczania, a w internatach ćwiczą czynności życia codziennego, by rozpocząć samodzielne życie w przyszłości. Najzdolniejsi uczniowie będą kontynuować naukę w szkole średniej i na studiach, inni zaczną uczyć się zawodu, najmniej zdolni ukończą kurs, który pozwoli im powrócić do domu i pracować na roli.
W Ośrodku pracują trzy polskie siostry, zatrudniana jest też ludność miejscowa, by w ten sposób pomóc w utrzymaniu ich rodzin. Dla nauczycieli i wychowawców prowadzone są kursy doszkalające, by jak najlepiej mogli poznać pracę z dzieckiem niewidomym.